PM125S-180M
Mfr.Part #
PM125S-180M
Description
FIXED IND 18UH 2.4A 60 MOHM SMD
Height :
5.4mm
Current - Saturation :
4.32A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Frequency :
2.52MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Free :
Contains Lead
Wirewound
Pbfree Code :
No
Series :
PM125S
Diameter :
12.6mm
Inductance :
18μH
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Max DC Current :
2.4A
Tolerance :
±20%
Current Rating :
2.4A
Size / Dimension :
0.496Lx0.457W 12.60mmx11.60mm
Datasheets
PM125S-180M
PM125S-180M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD