PM125S-100M-RC
Mfr.Part #
PM125S-100M-RC
Description
FIXED IND 10UH 2.65A 50 MOHM SMD
Current - Saturation :
4.43A
Current Rating :
2.65A
Published :
Depth :
12.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Silver (Sn/Ni/Ag)
Wirewound
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
10μH
Case/Size Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
5.4mm
Test Frequency :
2.52MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Series :
PM125S
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
2.65A
Height Seated (Max) :
0.232 5.90mm
JESD-609 Code :
e2
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Size / Dimension :
0.496Lx0.457W 12.60mmx11.60mm
Shielding :
yes
Datasheets
PM125S-100M-RC
PM125S-100M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD