PM12565S-4R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM12565S-4R2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.2UH 5.5A 18 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Max DC Current :
5.5A
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
1kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
6.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation :
7.3A
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Published :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Inductance :
4.2μH
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-20°C~105°C
HTS Code :
Case/Size Code :
Series :
PM12565S
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Material - Core :
Ferrite
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±30%
Current Rating :
5.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PM12565S-4R2
PM12565S-4R2 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD