PM1210-R027K
Mfr.Part #
PM1210-R027K
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 27NH 450MA 220MOHM SMD
Series :
PM1210
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Weight :
15.989131mg
Ferrite
Lead Free :
Contains Lead
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Height :
2.2mm
Current Rating :
450mA
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Q Factor :
23
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Test Frequency :
100MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
450mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Q @ Freq :
23 @ 100MHz
Inductance :
27nH
Datasheets
PM1210-R027K
Bourns, Inc. PM1210-R027K
PM1210-R027K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD