PM105SB-471-RC
Mfr.Part #
PM105SB-471-RC
Description
FIXED IND 470UH 330MA 1.5OHM SMD
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
796kHz
Q Factor :
26
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Published :
Diameter :
9.9mm
Base Part Number :
PM105SB
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
330mA
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
4.5mm
Size / Dimension :
0.386Lx0.386W 9.80mmx9.80mm
Inductance :
470μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
26 @ 796kHz
Max DC Current :
330mA
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Tolerance :
10%
Series :
PM105SB
Datasheets
PM105SB-471-RC
Bourns, Inc. PM105SB-471-RC
PM105SB-471-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD