PM105SB-150M-RC
Mfr.Part #
PM105SB-150M-RC
Description
FIXED IND 15UH 1.7A 70 MOHM SMD
Stock
940
In Stock :
940
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Radiation Hardening :
No
DC Current :
1.7A
Published :
2008
Test Frequency :
100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Q @ Freq :
35 @ 2.52MHz
Inductance :
15μH
Height :
4.5mm
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
1.7A
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Diameter :
9.9mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
PM105SB
Size / Dimension :
0.390Lx0.390W 9.90mmx9.90mm
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
1.7A
Mount :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case/Size Code :
3945
Datasheets
PM105SB-150M-RC
Bourns, Inc. PM105SB-150M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD