PM105SB-101K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM105SB-101K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 720MA 340MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
REACH SVHC :
No SVHC
DC Current :
720mA
Size / Dimension :
0.390Lx0.390W 9.90mmx9.90mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
29 @ 796kHz
Number of Functions :
1
Diameter :
9.9mm
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Construction :
RECTANGULAR
Inductance Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating :
720mA
Inductance :
100μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
720mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Mount :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
RMS Current (Irms) :
720mA
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
yes
Q Factor :
29
Material - Core :
Ferrite
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Series :
PM105SB
Height :
4.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PM105SB-101K-RC
Bourns, Inc. PM105SB-101K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD