PM105-681K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM105-681K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 680UH 280MA 2.25OHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
2.1MHz
Height :
5.7912mm
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
10%
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Q @ Freq :
12 @ 796kHz
Diameter :
10mm
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
2.25Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q Factor :
12
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.386Lx0.386W 9.80mmx9.80mm
JESD-609 Code :
e3
Max DC Current :
280mA
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
650mA
Tolerance :
±10%
Series :
PM105
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
280mA
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
No
Inductance :
680μH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Datasheets
PM105-681K-RC
Bourns, Inc. PM105-681K-RC
PM105-681K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD