PM104SH-220-RC
Mfr.Part #
PM104SH-220-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 55.8MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shielding :
yes
Inductance :
22μH
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±30%
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.161 4.10mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
55.8mOhm Max
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1MHz
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Number of Terminations :
2
Height :
3.8mm
Current - Saturation :
2.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
2.2A
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PM104SH
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PM104SH-220-RC
Bourns, Inc. PM104SH-220-RC
PM104SH-220-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD