PM1008-R82K-RC
Mfr.Part #
PM1008-R82K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 820NH 360MA 1.61OHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
360mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
820nH
Material - Core :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Shielding :
No
Height :
1.6mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Series :
PM1008
Current Rating :
360mA
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
1.61Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Type :
Wirewound
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
DC Current :
360mA
JESD-609 Code :
e4
Packing Method :
TR
Depth :
2.2mm
Q Factor :
45
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Construction :
Chip
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Military Standard :
Not
Datasheets
PM1008-R82K-RC
Bourns, Inc. PM1008-R82K-RC
PM1008-R82K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD