PM1008-R15K
Mfr.Part #
PM1008-R15K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 150NH 580MA 700MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
Number of Functions :
1
Height :
2.29mm
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Shielding :
No
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Type :
Wirewound
Current Rating :
580mA
DC Resistance (DCR) :
220mOhm
Inductance :
150nH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±10%
Q Factor :
45
Depth :
2.2mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ceramic
Number of Pins :
2
Series :
PM1008
Test Frequency :
25MHz
Max DC Current :
500mA
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PM1008-R15K
Bourns, Inc. PM1008-R15K
PM1008-R15K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD