PM1008-8R2K
Mfr.Part #
PM1008-8R2K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 8.2UH 150MA 9.5OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height :
1.6mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Q @ Freq :
18 @ 7.9MHz
Max DC Current :
100mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Inductance :
8.2μH
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Type :
Wirewound
Shielding :
No
Series :
PM1008
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
8Ohm
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Current Rating :
100mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Q Factor :
20
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.2mm
Datasheets
PM1008-8R2K
Bourns, Inc. PM1008-8R2K
PM1008-8R2K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD