PM1008-6R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM1008-6R8K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 180MA 8 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Max DC Current :
150mA
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e4
Series :
PM1008
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ceramic
Current Rating :
150mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
20
Type :
Wirewound
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Q @ Freq :
18 @ 7.9MHz
Depth :
2.2mm
Packing Method :
TR
Inductance :
6.8μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
No
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
150mA
DC Resistance (DCR) :
6Ohm
Datasheets
PM1008-6R8K
Bourns, Inc. PM1008-6R8K
PM1008-6R8K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD