PM1008-4R7K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM1008-4R7K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 175MA 2.3OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
175mA
Lead Free :
Lead Free
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
2.2mm
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Inductance :
4.7μH
DC Current :
175mA
Height :
1.6mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PM1008
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Published :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Current Rating :
175mA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
18 @ 7.9MHz
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Q Factor :
20
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Radiation Hardening :
No
Datasheets
PM1008-4R7K-RC
Bourns, Inc. PM1008-4R7K-RC
PM1008-4R7K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD