PM0805G-R33J
Mfr.Part #
PM0805G-R33J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 330NH 250MA 550MOHM SM
Current Rating :
250mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Series :
PM0805G
Height :
1.2mm
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Frequency - Self Resonant :
145MHz
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
20
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Max DC Current :
250mA
Inductance :
330nH
Datasheets
PM0805G-R33J
PM0805G-R33J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD