PLTU0805U1001LST5
Mfr.Part #
PLTU0805U1001LST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.032mm
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.01%
Series :
PLTU
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.27mm
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
1kOhms
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
PLTU0805U1001LST5
Vishay PLTU0805U1001LST5
PLTU Series, Thin Film, 1kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C