PLTT0805Z4222QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z4222QGT5
Description
RES SMD 42.2KOHM 0.02% 1/4W 0805
yes
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~215°C
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
42.2kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.02%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
PLTT0805Z4222QGT5
Vishay PLTT0805Z4222QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C