PLTT0805Z1672QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z1672QGT5
Description
RES SMD 16.7KOHM 0.02% 1/4W 0805
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
16.7kOhm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.02%
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
PLTT0805Z1672QGT5
Vishay PLTT0805Z1672QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 16.7kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C