PLT0805Z6811LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z6811LBTS
Description
RES SMD 6.81KOHM 0.01% 1/4W 0805
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Working Voltage :
100V
Resistance :
6.81kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
0805 (2012 Metric)
Height :
838.2μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PLT0805Z6811LBTS
Vishay PLT0805Z6811LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 6.81kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C