PLT0805Z4071LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z4071LBTS
Description
RES SMD 4.07KOHM 0.01% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Working Voltage :
100V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
838.2μm
Resistance :
4.07kOhm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.01%
Additional Feature :
FALME PROOF
Datasheets
PLT0805Z4071LBTS
Vishay PLT0805Z4071LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 4.07kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C