PLT0805Z3970LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z3970LBTS
Description
RES SMD 397 OHM 0.01% 1/4W 0805
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FALME PROOF
Resistance :
397Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Working Voltage :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
2
Height :
838.2μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.01%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
PLT0805Z3970LBTS
Vishay PLT0805Z3970LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 397Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C