PLT0805Z2741LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z2741LBTS
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.01% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
yes
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
2.74kOhm
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
PLT0805Z2741LBTS
Vishay PLT0805Z2741LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C