PLT0805Z1071LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0805Z1071LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.07KOHM 0.01% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
PLT
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Working Voltage :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.07kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Datasheets
PLT0805Z1071LBTS
Vishay PLT0805Z1071LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C