PLT0603Z9760LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z9760LBTS
Description
RES SMD 976 OHM 0.01% 0.15W 0603
Additional Feature :
FALME PROOF
Resistance :
976Ohm
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.15W
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm