PLT0603Z8161LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z8161LBTS
Description
RES SMD 8.16K OHM 0.15W 0603
Working Voltage :
75V
Resistance :
8.16kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FALME PROOF
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height :
508μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
150mW
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT0603Z8161LBTS
Vishay PLT0603Z8161LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 8.16kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C