PLT0603Z5560LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z5560LBTS
Description
RES SMD 556 OHM 0.01% 0.15W 0603
Tolerance :
±0.01%
Additional Feature :
FALME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
556Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Power (Watts) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm