PLT0603Z5360LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z5360LBTS
Description
RES SMD 536 OHM 0.01% 0.15W 0603
Power (Watts) :
0.15W
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Published :
Resistance :
536Ohms
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
PLT0603Z5360LBTS
Vishay PLT0603Z5360LBTS
PLT Series, Thin Film, 536Ohms, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C