PLT0603Z5230LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z5230LBTS
Description
RES SMD 523 OHM 0.01% 0.15W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
523Ohm
Additional Feature :
FALME PROOF
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
2
Datasheets
PLT0603Z5230LBTS
Vishay PLT0603Z5230LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 523Ohm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C