PLT0603Z4271LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z4271LBTS
Description
RES SMD 4.27K OHM 0.15W 0603
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
4.27kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Power (Watts) :
0.15W
Height :
508μm
PLT
Max Power Dissipation :
150mW
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Datasheets
PLT0603Z4271LBTS
Vishay PLT0603Z4271LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 4.27kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C