PLT0603Z4220LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z4220LBTS
Description
RES SMD 422 OHM 0.01% 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PLT
508μm
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Resistance :
422Ohm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Power Dissipation :
150mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.15W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Datasheets
PLT0603Z4220LBTS
Vishay PLT0603Z4220LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 422Ohm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C