PLT0603Z3882LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z3882LBTS
Description
RES SMD 38.8K OHM 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
No
Resistance :
38.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
150mW
Working Voltage :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Mounting Feature :
Datasheets
PLT0603Z3882LBTS
Vishay PLT0603Z3882LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 38.8kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C