PLT0603Z3742LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0603Z3742LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 37.4K OHM 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PLT
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
37.4kOhm
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Strip
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Max Power Dissipation :
150mW
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
FALME PROOF
Height :
508μm
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Datasheets
PLT0603Z3742LBTS
Vishay PLT0603Z3742LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C