PLT0603Z2672LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2672LBTS
Description
RES SMD 26.7K OHM 0.15W 0603
Max Power Dissipation :
150mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Additional Feature :
FALME PROOF
Working Voltage :
75V
Height :
508μm
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Resistance :
26.7kOhm
Thin Film
Datasheets
PLT0603Z2672LBTS
Vishay PLT0603Z2672LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 26.7kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C