PLT0603Z2642LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0603Z2642LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 26.4K OHM 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.15W
Series :
PLT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Pbfree Code :
No
Resistance :
26.4kOhm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
150mW
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Strip
Working Voltage :
75V