PLT0603Z2641LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2641LBTS
Description
RES SMD 2.64K OHM 0.15W 0603
Resistance :
2.64kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.15W
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
508μm
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Max Power Dissipation :
150mW
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Datasheets
PLT0603Z2641LBTS
Vishay PLT0603Z2641LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.64kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C