PLT0603Z2491LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2491LBTS
Description
RES SMD 2.49K OHM 0.15W 0603
Power (Watts) :
0.15W
Depth :
810μm
Packaging :
Strip
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
75V
Military Standard :
Not
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
150mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
2.49kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
508μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT0603Z2491LBTS
Vishay PLT0603Z2491LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C