PLT0603Z2461LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2461LBTS
Description
RES SMD 2.46K OHM 0.15W 0603
Max Power Dissipation :
150mW
Resistance :
2.46kOhm
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.15W
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PLT0603Z2461LBTS
Vishay PLT0603Z2461LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.46kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C