PLT0603Z2401LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2401LBTS
Description
RES SMD 2.4KOHM 0.01% 0.15W 0603
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.4kohm
Additional Feature :
FALME PROOF
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height :
508μm
Packaging :
Strip
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
150mW
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Number of Terminations :
2
Datasheets
PLT0603Z2401LBTS
Vishay PLT0603Z2401LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C