PLT0603Z2261LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2261LBTS
Description
RES SMD 2.26K OHM 0.15W 0603
PLT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Thin Film
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Max Power Dissipation :
150mW
Additional Feature :
FALME PROOF
Power (Watts) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
2.26kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT0603Z2261LBTS
Vishay PLT0603Z2261LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C