PLT0603Z2131LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2131LBTS
Description
RES SMD 2.13K OHM 0.15W 0603
Resistance :
2.13kOhm
e0
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
150mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Power (Watts) :
0.15W
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
FALME PROOF
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Datasheets
PLT0603Z2131LBTS
Vishay PLT0603Z2131LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.13kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C