PLT0603Z2101LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2101LBTS
Description
RES SMD 2.1KOHM 0.01% 0.15W 0603
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Resistance :
2.1kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
150mW
Working Voltage :
75V