PLT0603Z1622LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1622LBTS
Description
RES SMD 16.2K OHM 0.15W 0603
Power (Watts) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.01%
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Resistance :
16.2kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C