PLT0603Z1472LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1472LBTS
Description
RES SMD 14.7K OHM 0.15W 0603
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Strip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
75V
Resistance :
14.7kOhm
Power (Watts) :
0.15W
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FALME PROOF
Surface Mount
Datasheets
PLT0603Z1472LBTS
Vishay PLT0603Z1472LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C