PLT0603Z1402LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0603Z1402LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14K OHM 0.01% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Resistance :
14kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FALME PROOF
Packing Method :
TR
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
PLT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Strip
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.01%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PLT0603Z1402LBTS
Vishay PLT0603Z1402LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 14kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C