PLT0603Z1331LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0603Z1331LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.33K OHM 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.15W
Tolerance :
±0.01%
Series :
PLT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
150mW
Construction :
RECTANGULAR
Height :
508μm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FALME PROOF
Pbfree Code :
No
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Packaging :
Strip
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.33kOhm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Working Voltage :
75V
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C