PLT0603Z1261LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0603Z1261LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.26K OHM 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.26kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
150mW
Series :
PLT
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Power (Watts) :
0.15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FALME PROOF
Height :
508μm
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Strip
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.01%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Surface Mount :
yes
Datasheets
PLT0603Z1261LBTS
Vishay PLT0603Z1261LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 1.26kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C