PLED120W-028-C4200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED120W-028-C4200
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-28V 4.2A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Voltage - Output :
10V~28V
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
120W
Termination :
Wire Leads
Factory Lead Time :
12 Weeks
Topology :
AC DC Converter
Ratings :
IP66, NEMA 6
Feature :
OCP, OVP, SCP
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Constant Current
Power (Watts) :
120W
Series :
PLED120W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
37.338mm
Max Output Current :
4.2A
Efficiency :
89%
Termination Style :
Wire Leads
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
7.60Lx2.33W x 1.47 H 193.0mmx59.2mmx37.3mm
Weight :
1.6lbs 725.7g
Thomas Research Products PLED120W-028-C4200
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR