PLC-100-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC-100-12
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 12V 5A
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Isolation :
3.75kV
Voltage - Output 1 :
12V
Max Input Current :
1.1A
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
7.89Lx2.74W x 1.38 H 200.5mmx69.5mmx35.0mm
Efficiency :
83%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
100
Depth :
70.5mm
Height :
34.798mm
Input Current :
800mA
Output Current :
5A
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Max Output Power :
60W
Type :
Constant Current, Voltage
Feature :
OTP, OVP, SCP
Termination :
Screw
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Series :
PLC-100 (100W)
Current - Output 1 :
5A
Output Power :
60W
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Panel, Screw
Voltage - Input (Min) :
90VAC