PLA1G121J14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G121J14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Gray, White
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insert Material :
Plastic
Primary Material :
Plastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Brand :
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
PLA1G
Orientation :
J
Package :
Bulk
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Current Rating (Amps) :
2A
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Number of Positions :
14
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
RoHS :
Details
Series :
PL
Mounting Feature :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Datasheets
PLA1G121J14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull