PL20-10-130B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PL20-10-130B
Manufacturer
Tamura
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Power Transformers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Primary :
115V 230V
Packaging :
Bulk
Max Output Current :
2A
Weight :
408g
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Size / Dimension :
57.20mm Lx47.60mm W
Number of Pins :
8
Series :
PL20-xx-130B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Type :
Laminated Core
Center Tap :
No
Max Power Dissipation :
20W
Mount :
Through Hole
Current - Output (Max) :
Parallel 4A Series 2A
Power Rating :
20W
Power - Max :
20VA
Published :
Primary Winding(s) :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Isolation :
3500Vrms
Height Seated (Max) :
41.28mm
Height :
41.58mm
Termination :
PC Pin
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PL20-10-130B
Tamura PL20-10-130B
PL20-10-130B datasheet pdf and Power Transformers product details from Tamura stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V